Drzewka bonsai to przepiękne i efektowne rośliny, które mogą do najbliższej przestrzeni wprowadzić odrobinę egzotyki. W bonsai można przekształcić zwykłą sosnę, która w Polsce jest stałym elementem folkloru. Trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób opiekować się drzewkiem, aby móc się nim cieszyć przez dłuższy czas.
Jak zrobić bonsai i dlaczego z sosny?
Bonsai są karłowatymi roślinami przycinanymi w specyficzny sposób i trzymanymi w małych pojemnikach, by ich system korzeniowy nie rozwinął się nadmiernie. Dzięki takiej technice można osiągnąć pożądany rezultat. Sztuka odpowiedniego formowania drzewek wywodzi się ze starej tradycji chińskiej, lecz obecnie każdy może mieć bonsai w swoim domu lub ogrodzie. Bonsai można wykonać z bardzo wielu rodzajów drzew. Sosna jest jednym z idealnych materiałów na bonsai, gdyż zalicza się do drzew o olbrzymiej żywotności, podobnie jak świerki, dęby czy cisy.
Wyróżnia się rozmaite style formowania drzewek. Styl wyprostowany, czyli regularny jest najbardziej uporządkowany i wyróżnia się klasyczną elegancją. Pień występuje tu w konwencji pionowej i idealnie współgra z gałązkami, więc drzewko wprowadza powiew harmonii. Styl ukształtowany przez wiatr to wyraźne nachylenie drzewka w jedną stronę. Styl miotlasty oznacza, iż drzewko ma tak ukształtowane konary, że przypominają one nieco układ miotły. Można także stworzyć sosnę bonsai o wielu pniach lub postawić na styl kaskadowy, gdzie jedno drzewko góruje nad drugim. Z kolei styl tzw. krajobrazu na tacy sprawia, że miniaturowe drzewko wygląda, jakby występowało w naturalnym otoczeniu za sprawą innych ozdób i elementów przyrody. Można oczywiście nie stosować się do żadnych zasad formowania bonsai i zrobić je całkowicie po swojemu. Taką technikę określa się mianem stylu literackiego.
Sosna bonsai – w jakich warunkach przechowywać?
Sosna jest drzewem, które może żyć nawet 700 lat. Ma charakterystyczną spękaną korę a w formie bonsai prezentuje się niezwykle efektownie. Poza tym, nie ma najmniejszego problemu z jej znalezieniem w Polsce. Sosna dobrze przyjmuje się w ziemi o frakcji 6
– 7 mm. Wzrasta w różnych typach gleby. Zanim powstanie sosna bonsai drzewko musi być przygotowywane przez kilka lat do nowych warunków. Trzeba bowiem zredukować rozwinięty korzeń palowy.
Sosna bonsai – podlewanie i nawożenie
Sosny bonsai nie należy podlewać zbyt często i obficie, gdyż jej igły zaczną nadmiernie wzrastać. Podlewanie powinno nastąpić dopiero wtedy, gdy ziemia jest już wyraźnie sucha. Młode drzewka powinny być nawożone od wiosny do wczesnej jesieni co 2 tygodnie. Starsze z kolei nawozi się w okresie wegetacyjnym tylko 3 razy w roku, dbając nieustannie o to, by igły sosny nie były zbyt długie.
Więcej informacji znajdziesz na stronie sosna bonsai.