Każda osoba, która chce mieć piękny, oryginalny ogród, powinna zainspirować się japońskim stylem. Niektórzy zapewne pomyślą, że chodzi o bonsai. W tym przypadku mowa jednak o niwakach. To dziwne, mało znane słowo, które bezpośrednio oznacza: „ogrodowe drzewa”. Podstawowa różnica polega na tym, że niwak to roślina posadzona w gruncie, a nie w donicy.
Niwaki japońskie a europejskie – różnice
Udając się do ogrodu japońskiego, naszym oczom ukażą się niezwykle i umiejętnie uformowane rośliny. Razem z innymi elementami architektury (np. kamieniami) tworzą one iście bajkowy, krajobraz. To właśnie ich podstawowe zadanie. Jednak w Polsce i w wielu krajach europejskich te bonsai w wersji ogrodowej różnią się samą techniką formowania. Panuje bowiem spora dowolność w sposobie nadawania odpowiednich kształtów.
Głównym celem jest oczywiście odmłodzenie i wydobycie piękna z konkretnego iglaka (taka bowiem roślina jest najczęściej u nas poddawana procesowi formowania). Wśród iglaków, najlepsze okażą się tutaj: cisy (nazwa łacińska: Taxus), żywotniki (Thuja), cyprysiki (Chamaecyparis), sosny (Pinus) oraz jałowce (Juniperus). Szczególnie wybierane są te odmiany, które charakteryzują się większą gęstością, wolno rosną i żyją dłużej.
Jak formuje się niwaki ze starych iglaków?
Wspomniane sosny czy jałowce można spotkać od dawna na wszystkich działkach. Niestety, bywa tak, że z czasem takie rośliny robią się coraz brzydsze. Na szczęście można je odpowiednio upiększyć. Wystarczy zająć się po upłynięciu kilku lat ich formowaniem. Czynność ta spowoduje, że uzyska się jedyny w swoim rodzaju efekt. Powstały niwak będzie niemalże dziełem sztuki i sprawdzi się jako doskonała ozdoba.
Zanim przystąpimy do samego cierpliwego formowania, najpierw musimy usunąć zbędne gałązki. Te, które zostaną, należy oczyścić z przyrostów (od góry do dołu). Będzie oczywiście potrzebne narzędzie ogrodnicze, czyli sekator. Na końcach gałązek trzeba stworzyć kształt w formie talerzyków albo chmurek. Uwaga! W przypadku niektórych roślin pamiętajmy o tym, aby zabezpieczyć dłonie za pomocą ochronnych rękawic (w zetknięciu igiełkami na skórze może pojawić się zaczerwienienie).
Czas na podsumowanie
Co ciekawe, w zależności do wyboru danego gatunku drzewka, można uformować inne kształty. Jeśli chodzi stylizowane na niwaki sosny (wymagają one czyszczenia w środku ze starych igiełek) i cisy, to tutaj powstaną np. kulki, płaskie talerzyki albo jeszcze inne, równie atrakcyjne formy. Ważne jest, że po całym zabiegu, nie jest konieczne stosowanie preparatów o działaniu zabezpieczającym drzewka przed chorobami grzybowymi. Zamiast nich wystarczy sama żywica, która szybko zasklepi „otwarte” rany.
Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/exclusive-bonsai-iglaste-niwaki.html.