Intensywne słońce, którym lubimy raczyć się latem, nie jest łaskawe dla naszej skóry – przyspiesza proces starzenia, wysusza i może powodować przebarwienia. Z tymi ostatnimi trudno jest poradzić sobie domowymi sposobami. Na ratunek przychodzą zabiegi kosmetologiczne i medycyna estetyczna. Jednym ze sposobów na usunięcie przebarwień jest laseroterapia. Przeczytaj, dlaczego warto go rozważyć.
Jak powstają przebarwienia?
Bezpośrednią przyczyną powstawania przebarwień jest nadmierne wytwarzanie przez skórę melaniny – wyjaśnia ekspert z Kliniki Ambroziak na warszawskim Wilanowie. Melanina to substancja, która odpowiada za kolor skóry. Jeśli pojawiają się zaburzenia w jej wytwarzaniu, może dochodzić do powstawania przebarwień. Stan ten nasilają różnego rodzaju czynniki. Najczęstsze z nich to:
- nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne,
- zmiany hormonalne w organizmie, np. w okresie ciąży albo menopauzy,
- stany zapalne skóry, np. w przebiegu trądziku,
- niektóre leki, np. zawierające retinoidy.
Kluczowym wyzwalaczem zmian pigmentacyjnych jest promieniowanie UV. Często też występuje kilka przyczyn przebarwień jednocześnie, np. promieniowanie słoneczne i zmiany hormonalne. W wielu przypadkach trudno jest uniknąć zmian pigmentacyjnych. Można jednak nieco zmniejszyć ryzyko ich powstawania, stosując odpowiednią profilaktykę, zwłaszcza gdy jesteśmy szczególnie narażeni na nadmierną pigmentację, np. w ciąży. Aby zadbać o równomierny koloryt skóry, należy stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną i ograniczać ekspozycję skóry na słońce.
Do jakiego lekarza udać się z przebarwieniami?
Usuwaniem przebarwień zajmują się zarówno kosmetolodzy, jak i lekarze. Zmiany pigmentacyjne warto jednak skonsultować z dermatologiem lub lekarzem medycyny estetycznej. Niektóre plamy na skórze mogą wymagać bardziej szczegółowej diagnostyki w celu wykluczenia nowotworu. W przypadku zwykłych przebarwień posłonecznych stosuje się mało inwazyjne zabiegi, m.in. peelingi, mikrodermabrazję czy laseroterapię. Na zabieg najlepiej jest umówić się w zaufanej klinice, w której wykonywany jest one przez doświadczonego specjalistę – zobacz więcej takich miejsc. Szczególnie ważną rolę w usuwaniu przebarwień odgrywa leczenie laserowe.
Laserowe usuwanie zmian skórnych
Przebarwienia można usunąć przy pomocy specjalnych laserów. Wykorzystywane są m.in. technologie pikosekundowe, nanosekundowe czy też tulowe. Przy wyborze urządzenia lekarz kieruje się wiekiem Pacjenta oraz głębokością i rozległością pigmentacji. Skóra zostaje dokładnie oczyszczona i, w razie potrzeby, znieczulona, a następnie przebarwienie poddawane jest promieniowaniu laserowemu. Energia lasera pochłaniana jest przez barwnik w skórze. Dochodzi do wzrostu temperatury i rozbicia nadmiaru melaniny. Komórki barwnikowe zostają uszkodzone, a następnie stopniowo usuwane z organizmu. Przez kilka pierwszych dni przebarwienie staje się wyraźnie ciemniejsze, a następnie zaczyna się złuszczać, aż wreszcie znika.
W przypadku powierzchniowych plam skórnych wystarcza zwykle jeden zabieg, aby całkowicie się ich pozbyć. Liczne, rozległe i nawracające przebarwienia wymagają bardziej intensywnej i dłuższej kuracji. Lekarz może też zdecydować się na dodatkowe zabiegi, wspomagające działanie lasera, np. peelingi chemiczne, mezoterapię czy mikrodermabrazję. Poszczególne terapie wykonuje się w odpowiednich odstępach czasowych, aby umożliwić skórze regenerację.