Utrata włosów dotyczy ludzi w różnym wieku. Podłożem tego problemu mogą być zmiany hormonalne, stres, kondycja zdrowotna, czy stosowane leki lub doznane urazy. Przy utracie sporej ilości włosów u wielu osób pojawia się niepokój, a przerzedzona fryzura powoduje obniżenie pewności siebie, negatywnie wpływa na samoocenę, a tym samym i na jakość samego życia. Niezależnie od przyczyny, wypadające włosy to sygnał, że w organizmie zachodzą zmiany wymagające specjalistycznej interwencji i pomocy. Co zrobić, aby spowolnić lub całkiem zatrzymać proces wypadania włosów?
Diagnostyka problemu
Jedną z pierwszych kwestii, od której zależy dobór odpowiednich zabiegów medycyny estetycznej przy wsparciu leczenia, jest wykonanie szeregu niezbędnych badań i poddanie się konsultacji medycznej celem ustalenia diagnozy problemu. Wybór terapii będzie zatem zależał od tego, jakie będą wyniki profesjonalnej diagnostyki łysienia.
Pierwszym elementem diagnostyki są badania trychologiczne. Ich istotnym etapem jest konsultacja medyczna i wnikliwa rozmowa na temat stanu zdrowia pacjenta, alergii, diety, trybu życia i pielęgnacji włosów. W badaniu istotna jest również ocena kondycji włosów oraz skóry głowy. Istotne jest też porównanie gęstości włosów w poszczególnych partiach głowy. W trakcie badania wykorzystywane są różne specjalistyczne narzędzia. Wart uwagi elementem przed diagnozą są również badania laboratoryjne, w tym morfologia i badanie poziomu testosteronu (istotne przy określeniu, czy przyczyną jest łysienie androgenowe).
Badania trychologiczne mogą zająć około godziny. Pacjent nie musi się do nich specjalnie przygotowywać. Jedyną istotną kwestią jest rezygnacja z mycia i pielęgnacji włosów na trzy dni przed badaniem.
Jak leczyć łysienie?
W zależności od diagnozy postawionej przez lekarza i indywidualnego przypadku zostanie dobrany odpowiedni sposób leczenia i terapii. Istnieje szereg sposobów wspierających walkę z łysieniem.
Podanie osocza bogatopłytkowego
Jedną z pierwszych metod jest podanie osoba bogatopłytkowego, które pobierane jest w wyniku odwirowywania i izolacji z krwi pacjenta. Osocze to materiał naturalny i autologiczny, ponieważ dawcą i biorcą jest ta sama osoba. Posiada ono czynniki wzrostu, które są niezbędne w regeneracji i odżywianiu cebulek włosa, jak i samej skóry.
Osocze bogatopłytkowe przyczynia się do regeneracji i naprawy uszkodzeń skóry oraz prowadzi do przyspieszonej odnowy komórkowej. Może również służyć ogólnej poprawie tekstury skóry, pomóc w leczeniu blizn, na których włosy często rosną rzadziej lub wcale.
Pozyskane osocze podaje się drogą iniekcji w obszar skóry na głowie, który jest najbardziej dotknięty procesem łysienia. W ten sposób wzmacnia się cebulki, aby zapobiec ich osłabieniu i wypadaniu.
Radiofrekwencja mikroigłowa
Kolejnym zabiegiem stosowanym u pacjentów borykających się z łysieniem jest radiofrekwencja mikroigłowa. Cała procedura polega na wykorzystaniu specjalnej głowicy wyposażonej w niewielki igły o zróżnicowanej długości. Po jej przyłożeniu do skóry dochodzi do niewielkiego nakłuwania skóry, co przyczynia się do powstania kontrolowanego stanu zapalnego. Ten z kolei służy wzmożeniu procesów regeneracyjnych i produkcji nowych włókien kolagenowych.
Mezoterapia bezigłowa
Inną procedurą jest mezoterapia bezigłowa, którą można wykonać na owłosionej skórze głowy. W trakcie tego zabiegu nie dochodzi do przerwania ciągłości naskórka. Ten zabieg służy poprawie nawilżenia skóry, a także jej kondycji i jakości. Poddaje się w ten sposób skórę odmładzaniu, dzięki czemu stanowi ona bardziej przyjazne środowisko dla wzrostu włosów.
Farmakoterapia
Jeszcze jedną metodą walki z łysieniem jest korzystanie ze specjalistycznych środków farmakologicznych, które stosuje się w terapii łysienia. Leki te mają na celu wspomagać odrost włosów, zwiększyć ich porost, zmniejszyć podatność włosów do wypadania i zapobiegać miniaturyzacji mieszków włosowych.
Jeśli jesteś zainteresowany diagnostyką i leczeniem łysienia, możesz umówić się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi.