Odpowiednio dobrane soczewki kontaktowe to bardzo dobra i skuteczna alternatywa dla tradycyjnych okularów, które nie wszystkim się podobają i nie dla wszystkich oczywiście są wygodne. Soczewki kontaktowe zwiększają o wiele bardziej zakres widzenia, są niewidoczne, estetyczne, zdrowe, praktyczne. O ich doborze decyduje okulista, który wcześniej wykona kompleksowe badanie oczu.
Kiedy warto nosić soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe działają tak samo, jak okulary, są tylko niewidoczne i bardziej praktyczne, gdyż nałożone na oczy, zwiększają bardzo mocno zakres widzenia, a co poprawia komfort naszego funkcjonowania.
Coraz więcej osób decyduje się na to, aby nosić soczewki, głównie z uwagi na to, że mogą skutecznie rozwiązać nasze problemy chociażby z krótkowzrocznością.
Zalety soczewek kontaktowych?
Oczywiście jest ich bardzo duże i zdecydowanie trzeba o tym, o nich wiedzieć, gdy decydujemy się na to, czy wybrać okulary czy soczewki. Do głównych zalet soczewek zaliczamy:
– estetykę wykonania,
– brak widoczności,
– łatwość użytkowania oraz umieszczenia na oku,
– zwiększenie zakresu widzenia,
– nie zniekształcają obrazu,
– brak konieczności tradycyjnego czyszczenia,
– brak parowania przy zmianie temperatury,
– możliwość uprawiania w nich sportów i dużej aktywności fizycznej,
– możliwość zmiany swojego image na bardziej atrakcyjny.
Rodzaje soczewek kontaktowych. Kto może je nosić?
Aby wybrać soczewki kontaktowe, należy przeprowadzić kompleksowe badanie oczu u okulisty. To niezwykle ważne, gdyż dzięki temu będziemy wiedzieć, jakie soczewki wybrać.
Mamy do wyboru wiele typów soczewek, możemy je podzielić ze względu na kształt, funkcję, materiał wykonania, czas noszenia. Istnieją soczewki lecznice, kosmetyczne, korekcyjne, dzienne, ciągłe, jednodniowe, wielokrotnego użytku.
O tym, jakie soczewki będziemy nosić, decyduje okulista. Może się bowiem okazać, że istnieją przeciwwskazania do ich noszenia. Do głównych przeciwwskazań możemy zaliczyć:
– alergie,
– stany zapalne oczu,
– nadmierna suchość oczu,
– cukrzyca,
– obniżona odporność,
– nietolerancja któregoś z materiałów, z którego wykonane są soczewki,
– wiek.
Nie jest to zatem tak, że wymarzymy sobie soczewki, a po wizycie u okulisty od razu zajmiemy się ich wyborem. Wykonanie kompleksowego badania oczu jest sprawą niezwykle istotną, której z oczywistych względów nie możemy pomijać. Dobry oraz doświadczony okulista na pewno pomoże nam podjąć odpowiednią decyzję.