Nowoczesne budownictwo przeżywa intensywny rozwój konstrukcji budowlanych, co niesie za sobą potrzeby budowania szybciej i taniej. Architekci, konstruktorzy i wykonawcy sięgają po coraz to nowsze rozwiązania, aby spełnić wymagania wielu deweloperów, dla których ważna jest zarówno funkcjonalność i estetyka konstrukcji budowlanych jak również szybkość wykonania inwestycji.
W dzisiejszym artykule skupimy się na wznoszeniu ścian w domach jedno i wielorodzinnych. Mimo, iż czasy „wielkiej płyty” sięgają połowy stulecia, to prefabrykowane ściany betonowe przeżywają swój renesans.
Materiały do zbudowania ścian
Czas budowy domu ma ogromne znaczenie, dlatego też budownictwo szuka rozwiązań szybkiej i taniej technologii i tutaj szczególnym zainteresowaniem cieszą się konstrukcje ścian modułowych. Najpopularniejszą technologią są ściany w technologii zapożyczonej prosto z USA i Kanady, czyli domy ze ścianami o konstrukcji drewnianej. Dostarczane na teren budowy w postaci modułów pozwalają na błyskawiczne postawienie budynku. Ściany wykonane z drewna są ciepłe, lekkie i stosunkowo tanie. Mają jednak ogromną wadę: są łatwo palne i nie są odporne na wilgotne warunki atmosferyczne. Zalanie takiego domu często wiąże się z koniecznością kosztownych remontów lub nawet rozbiórki budynku. O pożarze nie wspominając.
Zalety ścian betonowych
I tutaj kolejnym technologicznym rozwiązaniem szybkiej i ekonomicznej budowy domu jedno lub wielorodzinnego stają się prefabrykowane ściany betonowe. Można je wykonywać indywidualnie do danego projektu budowlanego zarówno małych domów jak i wielokondygnacyjnych budynków, przy czym te drugie będą dużo bardziej opłacalne pod względem wielokrotności wykonania prefabrykatów. Prefabrykowane ściany betonowe dają możliwość błyskawicznego wznoszenia budynków, ponieważ mają powtarzalność wymiarową oraz wykonane od razu otwory technologiczne takie jak otwory na okna, drzwi itp. Dla wtajemniczonych, wiadomo ile czasu trwa montaż belek nadprożnych podczas stawiania ścian w technologii tradycyjnej (pustaki, cegła, bloczki betonowe). Kolejnym aspektem prefabrykowanych ścian betonowych jest ich trwałość i wytrzymałość. O ile konstrukcje drewniane mają ograniczoną siłę nacisku i kondygnacje rzędu 2-3 stają się technologicznym problemem, tak w ścianach z betonu problemu nie stanowi ilość kondygnacji rzędu 12-15.
Szybkość, czystość i ekonomia
Podsumowując, kiedy będziemy zastanawiać się z czego będziemy budować dom jako prywatną inwestycję lub jako deweloper warto zapoznać się i skorzystać z technologii, którą opisaliśmy powyżej, gdyż zaoszczędzimy jakże wielce cenny w tych czasach – czas. Budowa z prefabrykatów przebiegnie znacznie szybciej, czyściej, a i cena może okazać się atrakcyjna, gdyż odchodzi Nam czas na zatrudnienie wielu ludzi do pracy, a ponadto często prefabrykaty dostarcza i montuje firma, która je produkuje.
Więcej informacji znajdziesz na stronie prefabrykowane ściany betonowe – fabudwkb.com.pl.