Jednym z najbardziej niesamowitych uczuć na tym świecie jest szusowanie z góry przez dziewiczy, śnieżnobiały puch w otoczeniu przepięknego krajobrazu oraz bezchmurnego, słonecznego nieba. Aby osiągnąć to uczucie należy się wcześniej odpowiednio przygotować pod różnym kątem.
1 ) Grawitacja, czyli coś co zabierze Cię z góry na dół w najszybszą drogą, niekoniecznie jest sprzymierzeńcem początkującego amatora narciarskiego szaleństwa. Kluczem do sukcesu na ten moment będzie umiejętność skręcania i zatrzymania, dlatego naukę zacznij właśnie od tych dwóch podpunktów.
2) Równowaga zapewni Ci względnie pionową pozycję podczas jazdy, a jak wiadomo, lepiej zjeżdżać w pionie niż w poziomie. Dlatego właśnie znajdź swój balans i dobierz postawę, która zagwarantuje Ci bezpieczeństwo, wygodę oraz stabilność w ruchu.
3) Ubiór wcale nie jest bez znaczenia. Trzymaj się ciepło! Najlepiej, zanim udasz się na stok, sprawdź prognozę pogody dla regionu, w którym się znajdujesz, a wybór odpowiedniego ubrania przestanie być problemem.
4) „Dwie deski zjazdowe” dopasowane do twoich możliwości to konieczność. Upewnij się, że są one o 20-30 cm krótsze niż Twoja wysokość, dzięki czemu będzie Ci łatwiej skręcić. Dobrym wyborem, zarówno dla początkującego, jak i zaawansowanego narciarza będą narty Rossignol, z uwagi na optymalność, jaką gwarantuje jedna z najlepszych marek w branży.
5) Okulary przeciwsłoneczne z opcją przemianowania na tryb „cień / zachmurzenie” to dobra możliwość, która zapewni przygotowanie na każdą okoliczność pogodową.
6) Bawełna pod kombinezonem może być fatalna w skutkach, ponieważ każde przegrzanie skutkowało będzie wychłodzeniem organizmu. Zamiast tego zastosuj bieliznę termoaktywną, której głównym zadaniem jest odprowadzanie potu, co w konsekwencji skutkuje dobrą termoregulacją organizmu. Jedna para skarpet w zupełności wystarczy, ponieważ większa ilość warstw może przynieść odwrotny skutek.
Upewnij się, że zewnętrzna warstwa Twojego ubrania jest wodoodporna – szczególnie w dolnej połowie, ponieważ jako nowicjusz narażony będziesz na częste, bliskie spotkania z glebą.
7) Chroń swoją skórę – przed słońcem, wiatrem i zimnem! Śnieg odbija promienie słoneczne, które świetnie nadają się do opalania, ale przy dłuższej jeździe i bez ochrony filtracyjnej spowoduje przegrzanie skóry.
8) Kolor trasy ma znaczenie, ponieważ zielone i niebieskie zbocza są najłatwiejsze, o czym warto pamiętać. Unikaj tras oznaczonych kolorem czerwonym i czarnym, ponieważ mogą stanowić zbyt wielką trudność nawet dla najbardziej pojętnego ucznia.
9) Ubezpieczenie zdrowotne to konieczność – wypadki chodzą po ludziach. Upewnij się, że masz ubezpieczenie podróżne, które obejmuje ubezpieczenie sportów zimowych.
10) Wypożycz swój pierwszy sprzęt z wypożyczalni lub od znajomych. Jeśli nie złapiesz bakcyla to unikniesz finansowych strat związanych z odsprzedaniem sprzętu. Narty Rossignol, co prawda, nie tracą tak bardzo na wartości, ale mimo wszystko bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie komis zimowy.
Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.agasport.com.pl/narty-cat-2