Firmy w Polsce powinny działać zgodnie z obowiązującym prawem. Aby być w zgodzie z ustawą o rachunkowości część podmiotów gospodarczych i instytucji finansowych składa sprawozdanie finansowe. Powinno ono przedstawiać sytuację instytucji rzetelnie i zgodnie z prawdą. Jego oceny dokonuje po audycie biegły rewident.
Jak wygląda audyt finansowy?
Wielu przedsiębiorców jest w pierwszym momencie przerażonych gdy rozpoczyna się wizyta biegłego rewidenta w ich firmie. Utożsamiają audyt finansowy z kolejną kontrolą urzędu. Audyt nie ma jednak na celu wyszukiwania na siłę uchybień czy pomyłek. Zasadniczo audytor ma dokonać sprawdzenia jakości sprawozdania finansowego. Nie jest to sensu stricte wyszukiwanie najdrobniejszych pomyłek czy przeoczeń. Jest to raczej kontrola tego czy sprawozdanie jest rzetelne i czy osoby do których zostało skierowane mogą się nim sugerować przy podejmowaniu decyzji finansowych. Biegły rewident sprawdza także, czy an przedstawione w ramach sprawozdania są zrozumiałe i ukazane w sposób klarowny. Co więcej dzięki audytowi można dużo łatwiej zidentyfikować problemy księgowe, uzyskać pomoc w ich rozwiązaniu, a także zidentyfikować ryzyka mogące zaszkodzić instytucji w kolejnym okresie finansowym.
Dokumenty poaudytowe
Rezultatem prowadzonych przez biegłego rewidenta działań jest sporządzenie przez niego dwóch istotnych dokumentów. Pierwszy z nich to opinia rewidenta o sprawozdaniu finansowym. Jest to dokument ogólny, który wskazuje poprawność bądź niepoprawność sporządzenia sprawozdania finansowego. Nieodłącznym elementem i uzupełnieniem jest raport biegłego rewidenta. Jest to dokument dużo dokładniejszy, wskazujący na konkretne problemy występujące w sprawozdaniu i w przedsiębiorstwie. To właśnie w raporcie biegłego rewidenta wskazywana jest informacja dotycząca tego, czy badana instytucja może w dalszym ciągu prowadzić działalność na niezmienionych zasadach, oraz czy w ciągu kolejnego roku kalendarzowego jej kondycja finansowa będzie na poziomie pozwalającym na utrzymanie się na rynku. Dokumenty te są niezwykle pomocne dla zarządzających instytucją, zwłaszcza że sporządzone zostały przez rewidenta mającego szeroką wiedzę na temat rachunkowości i podatków.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC