Papa zgrzewalna to świetna alternatywa dla klasycznej papy przyklejanej z pomocą lepiku. Stosuje się ją nie tylko do wielowarstwowych pokryć dachowych, ale także do hydroizolacji fundamentów czy piwnic. Przy wyborze odpowiedniego rodzaju papy należy zwrócić uwagę na wiele istotnych czynników.
Wybór papy termozgrzewalnej
Jednym z bardzo istotnych parametrów papy termozgrzewalnej jest gramatura jej osnowy. Osnowa papy stanowi bowiem swego rodzaju rusztowanie dla warstw bituminu, przez co decyduje o wytrzymałości mechanicznej materiału. Dobra, mocna osnowa powinna mieć gramaturę co najmniej 200 gramów na metr kwadratowy. Ponadto niezwykle istotny jest rodzaj asfaltu, czyli warstwy bitumicznej, zarówno spodniej jak i wierzchniej. Najlepszy jest asfalt modyfikowany SBS (czyli styren-butadien-styren), który charakteryzuje się bardzo dużą elastycznością, wydłużalnością, oraz wysoką temperaturą spływania (około 120 stopni Celsjusza). W przypadku pap warstwy wierzchniej w pokryciach dachowych, warto postawić na asfalt wyższej jakości, dobrym wyborem może się okazać także papa termozgrzewalna typu APP.
Parametrem podstawowym, a jednak również niezwykle istotnym, jest grubość papy. Im papa zgrzewalna jest grubsza, tym bardziej jest odporna na czynniki atmosferyczne, wyróżnia się większą wytrzymałością, trwałością oraz szczelnością, jest bardziej odporna na przecieki i złamania. Grubszą papę również dużo łatwiej się układa. Przyjmuje się, że papa nawierzchniowa powinna mieć co najmniej 4.5 mm grubości, w przypadku pap podkładowych można zastosować nieco cieńsze materiały.Ponadto, warto zwrócić uwagę na pozostałe parametry pap, jakimi mogą być nieprzemakalność, odporność na czynniki chemiczne oraz na przebicie, a także ciężar samego materiału. Mogą one być bardzo istotne w zależności od tego, gdzie papa ma zostać umiejscowiona.
Zalety pap zgrzewalnych
W przypadku doboru materiału hydroizolacyjnego, dobrym wyborem jest zawsze papa termozgrzewalna cena bowiem jest dość korzystna i waha się między 10 a 20 zł za metr materiału. Dodatkowo warstwy tego rodzaju papy są wyjątkowo elastyczne i wytrzymałe. Połączenia gwarantują niezwykłą szczelność i trwałość, przez co materiał może służyć na lata, bez konieczności wielokrotnego remontu, jak w przypadku tradycyjnych pap klejonych lepikiem. Papa zgrzewalna cechuje się ponadto wyjątkową łatwością w układaniu.